0603X475K6R3CT
DigiKey Part Number
1292-0603X475K6R3CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0603X475K6R3CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0603X475K6R3CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603X475K6R3CT
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0603X475K6R3CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)