0603X105M250CT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 67,716
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 30,340
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Cal-Chip Electronics, Inc.
Vishay Vitramon
1 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
0603X105M250CT
DigiKey Part Number
1292-0603X105M250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0603X105M250CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0603X105M250CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603X105M250CT
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603X105M250CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)