0603B823K500CT
DigiKey Part Number
1292-1466-2-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1466-1-ND - Cut Tape (CT)
1292-1466-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603B823K500CT
Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.082 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0603B823K500CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)