0603B823K160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 19,460
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 9,125
Datasheet
KEMET
YAGEO
In Stock: 94
Murata Electronics
Murata Electronics
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
0.082 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603B823K160CT
DigiKey Part Number
1292-0603B823K160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603B823K160CT
Description
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603B823K160CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)