0603B105K500CT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603B105K500CT
DigiKey Part Number
1292-0603B105K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603B105K500CT
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)