0603B103J500CT
DigiKey Part Number
1292-1382-2-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1382-1-ND - Cut Tape (CT)
1292-1382-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603B103J500CT
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Detailed Description
10000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0603B103J500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)