0201B332K160CT
DigiKey Part Number
1292-1623-2-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1623-1-ND - Cut Tape (CT)
1292-1623-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201B332K160CT
Description
CAP CER 3300PF 16V X7R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0201B332K160CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)