155124VS73200
DigiKey Part Number
732-5026-2-ND - Tape & Reel (TR)
732-5026-1-ND - Cut Tape (CT)
732-5026-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155124VS73200
Description
LED GREEN CLEAR 1204 SMD R/A
Detailed Description
Green 573nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Side View
EDA/CAD Models
155124VS73200 Models
Category
Lens Size
2.00mm x 1.00mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
575nm
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max)
1.20mm