155060AS73200
DigiKey Part Number
732-155060AS73200TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-155060AS73200CT-ND - Cut Tape (CT)
732-155060AS73200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155060AS73200
Description
LED AMBER CLEAR CHIP SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber 605nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
155060AS73200 Models
Category
Lens Size
1.10mm x 0.60mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
609nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.00mm W
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Height (Max)
0.85mm