151053YS04500
DigiKey Part Number
732-5022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151053YS04500
Description
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.1V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
151053YS04500 Models
Category
Lens Size
5.00mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Bulk
Viewing Angle
45°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
592nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
Radial
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
8.85mm