151034BS03000
DigiKey Part Number
732-11401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151034BS03000
Description
LED BLUE CLEAR T/H
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 2.8V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
151034BS03000 Models
Category
Lens Style
Round with Domed Top
Mfr
Lens Size
3.00mm Dia
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Packaging
Bulk
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Viewing Angle
30°
Color
Mounting Type
Configuration
Independent
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
465nm
Lens Transparency
Clear
Package / Case
Radial
Millicandela Rating
Height (Max)
5.55mm