150066YV54050
DigiKey Part Number
732-150066YV54050TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-150066YV54050CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150066YV54050
Description
LED GRN/YLW DIFFUSED 0606 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Yellow 573nm Green, 589nm Yellow LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Yellow 0606 (1616 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
150066YV54050 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Green, 2V Yellow
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
130°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
575nm Green, 591nm Yellow
Configuration
Independent
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.50mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.50mm x 1.10mm