Y6078525R161V0L
DigiKey Part Number
804-Y6078525R161V0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y6078525R161V0L
Description
VHP103 525R161 0.005%
Detailed Description
525.161 Ohms ±0.005% 0.3W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.550" (13.97mm)