Image for Y60711K40000S9L is not available
Y60711K40000S9L
DigiKey Part Number
804-Y60711K40000S9L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y60711K40000S9L
Description
VHP202ZT 1K4000 0.001%
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4 kOhms ±0.001% 0.3W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.506" (12.85mm)