Y40765R00000D9R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
5 Ohms ±0.5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Non-Inductive Metal Foil
Y40765R00000D9R
DigiKey Part Number
804-Y40765R00000D9R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y40765R00000D9R
Description
FRFC2512 5R000 TCR0.2 0.5% S T
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)