Y406320K0000Q0R
DigiKey Part Number
Y4063-20KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Y4063-20KBCT-ND - Cut Tape (CT)
Y4063-20KBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y406320K0000Q0R
Description
RES SMD 20K OHM 0.02% 1/2W 1206
Detailed Description
20 kOhms ±0.02% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
EDA/CAD Models
Y406320K0000Q0R Models
Temperature Coefficient
±2.5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)