Y40631K80000B0R
DigiKey Part Number
Y40631K80000B0R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y40631K80000B0R
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 kOhms ±0.1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
EDA/CAD Models
Y40631K80000B0R Models
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±2.5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)