Y40237K50000Q6R
DigiKey Part Number
Y40237K50000Q6R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y40237K50000Q6R
Description
RES SMD 7.5K OHM 0.02% 0.3W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 kOhms ±0.02% 0.3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
EDA/CAD Models
Y40237K50000Q6R Models
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)