Y402316R6670C9W
DigiKey Part Number
804-Y402316R6670C9W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y402316R6670C9W
Description
FRSM1206 16R667 TCR0.2 0.25% S W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.667 Ohms ±0.25% 0.3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Non-Inductive Metal Foil
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)