Y402310K0000T0R
DigiKey Part Number
Y4023-10KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Y4023-10KBCT-ND - Cut Tape (CT)
Y4023-10KBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y402310K0000T0R
Description
RES SMD 10K OHM 0.01% 0.3W 1206
Detailed Description
10 kOhms ±0.01% 0.3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
EDA/CAD Models
Y402310K0000T0R Models
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)