Y402290R0000B9R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
90 Ohms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Non-Inductive Metal Foil
Y402290R0000B9R
DigiKey Part Number
804-Y402290R0000B9R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y402290R0000B9R
Description
FRSM0805 90R000 TCR0.2 0.1% S T
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)