Y16905R00000Q0L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5 Ohms ±0.02% 8W Through Hole Resistor TO-220-4 Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Y16905R00000Q0L
DigiKey Part Number
Y16905R00000Q0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y16905R00000Q0L
Description
RES 5 OHM 8W 0.02% TO220-4
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
Y16905R00000Q0L Models
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.845" (21.46mm)