Y15061K05000TR23R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Image for Y15061K05000TR23R is not available
Y15061K05000TR23R
DigiKey Part Number
Y15061K05000TR23R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y15061K05000TR23R
Description
RES 1.05K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.05 kOhms ±0.01% 0.6W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)