Y14870R10000B9W
DigiKey Part Number
Y1487-.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y14870R10000B9W
Description
RES 0.1 OHM 0.1% 1W 2512
Detailed Description
100 mOhms ±0.1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y14870R10000B9W Models
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Packaging
Tray
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)