Image for Y1445120R000V9L is not available
Y1445120R000V9L
DigiKey Part Number
Y1445120R000V9L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y1445120R000V9L
Description
RES 120 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±0.005% 0.6W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y1445120R000V9L Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)