Y11897K32000FR13L
DigiKey Part Number
804-Y11897K32000FR13L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y11897K32000FR13L
Description
RNC90Z7K3200FR SLDC 155585
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.32 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)
Power (Watts)
Number of Terminations
2
Composition
Failure Rate
R (0.01%)