Y118919K1000FR0L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Image for Y118919K1000FR0L is not available
Y118919K1000FR0L
DigiKey Part Number
Y118919K1000FR0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y118919K1000FR0L
Description
RES 19.1K OHM 1% 0.6W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.1 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)