Y0875200R000T0L is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Image for Y0875200R000T0L is not available
Y0875200R000T0L
DigiKey Part Number
Y0875200R000T0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y0875200R000T0L
Description
RES 200 OHM .3W .01% RADIAL
Detailed Description
200 Ohms ±0.01% 0.3W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
EDA/CAD Models
Y0875200R000T0L Models
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)