Y0059500R000J0L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Y0059500R000J0L
DigiKey Part Number
Y0059500R000J0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y0059500R000J0L
Description
TRIMMER 500OHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Metal Foil 26.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Manufacturer
VPG Foil Resistors
Number of Turns
26.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Metal Foil
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
500 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.270" x 0.190" Face (6.86mm x 4.83mm)
Tolerance
±5%