Y001310R8600B0L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Image for Y001310R8600B0L is not available
Y001310R8600B0L
DigiKey Part Number
Y001310R8600B0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y001310R8600B0L
Description
RES 10.86 OHM 2W 0.1% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.86 Ohms ±0.1% 2W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
EDA/CAD Models
Y001310R8600B0L Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.49mm)