Image for SM2X2K000/20K00QT is not available
SM2X2K000/20K00QT
DigiKey Part Number
SM2X2K000/20K00QT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM2X2K000/20K00QT
Description
SM2X2K000/20K00QT 5 PPM NETWORK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2k, 20k Ohm ±0.02% Power Per Element Voltage Divider 2 Resistor Network/Array ±5ppm/°C Radial - 3 Leads
Category
Resistor-Ratio-Drift
±3ppm/°C
Manufacturer
VPG Foil Resistors
Number of Pins
3
Series
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Applications
Voltage Divider (TCR Matched)
Circuit Type
Voltage Divider
Mounting Type
Through Hole
Resistance (Ohms)
2k, 20k
Package / Case
Radial - 3 Leads
Tolerance
±0.02%
Size / Dimension
0.303" L x 0.102" W (7.70mm x 2.60mm)
Number of Resistors
2
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)
Resistor Matching Ratio
±0.01%