FLAY500R00B
DigiKey Part Number
804-FLAY500R00B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLAY500R00B
Description
RES 500 OHM 0.1% 1/8W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Radial Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±2.5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
0.220" L x 0.087" W (5.60mm x 2.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.264" (6.70mm)