VCCM600S
VCCM600S
Vox Power - VCCM600 Configuration
VCCM600S
DigiKey Part Number
2050-VCCM600S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCCM600S
Description
600 WATT CONDUCTION COOLED ITE F
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 W 4 Slot AC DC Configurable Power Supply Chassis
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VCCM600S Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
5V, 500mA Auxilary Output
Manufacturer
Vox Power Ltd.
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Size / Dimension
7.00" L x 4.00" W (177.8mm x 101.6mm)
Packaging
Box
Height
1.61" (41.0mm)
Part Status
Active
Approval Agency
CB, CE, CSA, IEC, UL
Type
Standard
Standard Number
60950-1; 62368-1
Number of Positions
4
Input Connector
Screw Terminal
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Current - Leakage
1.5 mA
Power (Watts)
600 W
Cooling Type
Conduction
Efficiency
90%