KTPS36-240150MP-VI-P2-NA
DigiKey Part Number
62-KTPS36-240150MP-VI-P2-NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS36-240150MP-VI-P2-NA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Volgen + Furuno
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
3.11" L x 1.38" W x 2.60" H (79.0mm x 35.0mm x 66.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CB, CE, cUL, GS, PSE, RCM, UL
Voltage - Output
24V
Weight
0.35 lb (160 g)
Current - Output (Max)
1.5A
Base Product Number
Power (Watts)
36 W