MMB02070C2001FB200
DigiKey Part Number
749-1379-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-1379-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1379-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMB02070C2001FB200
Description
RES SMD 2K OHM 1% 1W 0207
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms ±1% 1W Chip Resistor MELF, 0207 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMB02070C2001FB200 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
MELF, 0207
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.228" L (2.20mm x 5.80mm)