MCU0805MD4991BP100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 440
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 89
Similar
In Stock: 198
Similar
In Stock: 1,071
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 925
Vishay Dale
4.99 kOhms ±0.1% 0.26W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film