VJ0603A6R8CXAAC
DigiKey Part Number
720-VJ0603A6R8CXAACTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ0603A6R8CXAACCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ0603A6R8CXAACDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603A6R8CXAAC
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0603A6R8CXAAC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.038" (0.97mm)