VJ0402A1R5CXACW1BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 91,134
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 16,384
Datasheet
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 106
KYOCERA AVX
Upgrade
Murata Electronics
1.5 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
VJ0402A1R5CXACW1BC
DigiKey Part Number
BC1189TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402A1R5CXACW1BC
Description
CAP CER 1.5PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0402A1R5CXACW1BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)