T97E156K050EAB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm
T97E156K050EAB
DigiKey Part Number
T97E156K050EAB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T97E156K050EAB
Description
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T97E156K050EAB Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V