T55A106M004C0500
DigiKey Part Number
718-1982-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1982-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55A106M004C0500
Description
CAP TANT POLY 10UF 4V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1206 (3216 Metric) 500mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T55A106M004C0500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
4 V