M39003/01-7118/HSD
DigiKey Part Number
M39003/01-7118/HSD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M39003/01-7118/HSD
Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35 V Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M39003/01-7118/HSD Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Package / Case
Axial
Series
Size / Dimension
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Packaging
Bulk
Manufacturer Size Code
D
Part Status
Active
Features
High Reliability
Capacitance
Failure Rate
C (0.01%)
Tolerance
±5%
Grade
Military
Voltage - Rated
35 V
Qualification
MIL-PRF-39003/1
Type
Hermetically Sealed
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C