595D477X9010R2T
DigiKey Part Number
718-595D477X9010R2TTR-ND - Tape & Reel (TR)
718-595D477X9010R2TCT-ND - Cut Tape (CT)
718-595D477X9010R2TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D477X9010R2T
Description
CAP TANT 470UF 10% 10V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 2824 (7260 Metric) 120mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
595D477X9010R2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.148" (3.75mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
10 V