592D226X0016C2T15H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2812 (7132 Metric) 300mOhm
592D226X0016C2T15H
DigiKey Part Number
592D226X0016C2T15H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D226X0016C2T15H
Description
CAP TANT 22UF 20% 16V 2812
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D226X0016C2T15H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Size / Dimension
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
16 V