517D226M035JA6AE3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2,432
Datasheet
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
517D226M035JA6AE3
DigiKey Part Number
517D226M035JA6AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
517D226M035JA6AE3
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C