299D685X9016BB6E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Datasheet
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial - 3 Leads
299D685X9016BB6E3
DigiKey Part Number
299D685X9016BB6E3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
299D685X9016BB6E3
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
299D685X9016BB6E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.280" L x 0.200" W (7.10mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V