299D685X0016BB1E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial - 3 Leads
299D685X0016BB1E3
DigiKey Part Number
299D685X0016BB1E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
299D685X0016BB1E3
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
299D685X0016BB1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial - 3 Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
0.280" L x 0.200" W (7.10mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V