293D225X5016A2TE3
DigiKey Part Number
293D225X5016A2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D225X5016A2TE3
Description
CAP TANT 2.2UF 5% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 5.9Ohm
EDA/CAD Models
293D225X5016A2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.9Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±5%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V