293D107X9010E2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 494
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 90
In Stock: 200
In Stock: 249
In Stock: 548
Direct
KEMET
In Stock: 934
Direct
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 1
100 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
293D107X9010E2TE3
DigiKey Part Number
293D107X9010E2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D107X9010E2TE3
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D107X9010E2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
10 V