199D686X9016E6B1E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Datasheet
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
199D686X9016E6B1E3
DigiKey Part Number
199D686X9016E6B1E3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D686X9016E6B1E3
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D686X9016E6B1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.339" Dia (8.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
16 V