199D685X9025C1V1E3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial
199D685X9025C1V1E3
DigiKey Part Number
718-1196-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D685X9025C1V1E3
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 25V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D685X9025C1V1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
25 V